Eski Fenerbahçeli Elvir Baljic, Cengiz Ünder’e patladı! ‘Sana 15 milyon euro verildi’

UEFA Konferans Ligi’nde Olympiakos’a seri penaltı atışları sonucunda elenen Fenerbahçe’nin performansını Elvir Baljic değerlendirdi.

Fenerbahçe’nin 60’ıncı dakikadan sonra başka bir görüntü sergilediğini belirten Elvir Baljic, “Fenerbahçe’nin ikinci yarının ilk 15 dakikasına kadar istek ve arzusu sürdü. Sonrasında en kaliteli isimler oyundan düştü, başka bir Fenerbahçe ortaya çıktı” dedi.

Fenerbahçe’nin kazanmayı hak etmediğini vurgulayan Elvir Baljic, “Fenerbahçe oynadığı futbolla kazanmayı hak etti mi? Kimse kusura bakmasın ama 75 dakika ne yaptı Fenerbahçe? İkinci yarı ve uzatmalarda hiçbir şey yapmadılar. Sanki uzatma var, penaltılar var gibi bir ruh hali yansıdı sahaya” diye konuştu.

Fenerbahçe’de oyuna giren futbolcuların etkisiz kaldığını dile getiren Elvir Baljic, “Fred, Ferdi, Dzeko yorulabilir tamam ama giren oyuncular ne yaptı? Batshuayi de penaltı dışında yoktu, hiçbir şey yapmadı. Yeni girdin skora dokunabildin mi? Pozisyona girdin mi” ifadelerini kullandı.

Cengiz Ünder’in performansını eleştiren Elvir Baljic, “Cengiz, Allah aşkına konuşurken kimseyi üzmeyelim diyoruz da… Cengiz ya! Sana 15 milyon euro verildi en büyük beklenti sendeydi. Bu maçlar için alındın. Penaltı kaçar da Osayi 120 dakika oynuyor, bir kere yardıma gelmedin! Haydi gelmedin hücumda ne yaptın? Taraftarın en büyük tepkiyi Cengiz’e gösterecek” yorumunda bulundu.

Sebastian Symanski’nin performansındaki düşüşe dikkat çeken Elvir Baljic, “Szymanski haftalardır, aylardır toparlayamadı! Bu çocuğa ne oldu? İyi niyetli, koşmak istiyor falan ama bu formsuzluğu nedeni ne? Sormak, araştırmak lazım” dedi.

Futbolcuların performansı nedeniyle İsmail Kartal’ı eleştirmeyeceğini vurgulayan Elvir Baljic, “Fenerbahçe 55 dakika iyiydi ama sonrasında Fred, İrfan düştü. Szymanski düştü. Tadic bir şey yapmaya çalıştı. Dzeko’nun da hiçbir katkısı yoktu. Güçlü bir kulüben var, bu oyunculara güveniyorsun. Bu oyuncular ne zaman oynayacak? Cengiz, Zajc, Batshuayi girdi. Onlar ne yaptı işte? Sıkıntı bu, en ufak katkıları yoktu. Böyle olunca İsmail Hoca’yı eleştirmem” diye konuştu.

İsmail Kartal’ın hamlelerini de eleştirmeyen Elvir Baljic, “Fred çok önemli oyuncu ama muhtemelen İsmail Hoca gücünün yetmediğini söyleyecek. Fred de yoktu. Oyundan düşmüştü. Bu kadar dayanabildi. Bu yüzden İsmail Hoca’yı eleştirmeyeceğim. Penaltıları düşünerek Cengiz ve Bonucci’yi soktu” yorumunda bulundu.

Fenerbahçe’nin yanlış oynadığını belirten eski futbolcu, “Oyun olarak 75 dakika ne yaptı Fenerbahçe? Hak etmedi. Olympiakos çok fazla pozisyona girmedi ama sürekli baskı kurdular. Geri çekilmediler, hep pasla çıktır. 8 dakika var maçın bitmesine sen top şişiriyorsun! Yapmayın Allah aşkına topla oynayın. Fenerbahçe daha kaliteli takım. Fenerbahçe yanlış oynadı. Böyle kolay maç verilmez” ifadelerini kullandı.

İsmail Kartal’ın Tadic’i neden oyundan almadığını sorgulayan Elvir Baljic, “Oyuncu değişikliği konusunda çok seçenek var. Ancak bu teknik direktörün vizyonu ve o anki düşüncesi. Oyuncu değiştirmeden, içerde pozisyon değiştirerek bile sonuç alabilirsin. İrfan Can yüzde 100 ile oynadı. Kim var dışarda? Cengiz Ünder var. Cengiz öyle bir an gelir, bir vuruşla maçı kazandırır. Öyle bir silahım varsa kullanırım. İrfan’ın neden çıktığını, Tadic’in neden çıkmadığını İsmail Hoca’ya sormak lazım. Tadic ile özel bir bağı olabilir. Tadic geldiğinde oynamak istediğini söyledi. İsmail Hoca oyundan çıkarmakta bile zorlanıyor. Aşırı güven mi var, oyuncudan mı çekiniyor? Bunu bilmiyoruz. Galatasaray’da ters ayaklar daha çok mesela. Galatasaray sağ ve sol taraftaki oyuncuları değiştiriyor. Mesela Tadic’i sağ tarafta hiç denedin mi? 10 numarada denedin mi? Bunu yapacağın gün, bu maç değil. Tadic’i orta sahada bile deneyebilirdin. İsmail Hoca’ya bunları sormak lazım” dedi.

Dusan Tadic’in yanlış pozisyonda oynatıldığını vurgulayan Elvir Baljic, “Tadic ile aynı pozisyonda oynadım. Tadic gerçek bir sol açık değil. Jack Grealish, Jeremy Doku nasıl oyuncular? Sol önde oynamak için çabuk, teknik ve bire birde güçlü olmak zorundasın. İddia ediyorum Tadic forvet arkası, belki sağ tarafta oynasa; Fenerbahçe çok daha fazla faydasını görürdü” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir